ANKARA ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ

2023-2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1.DÖNEM ORTAK SINAVLARI KONU SORU DAĞILIM TABLOLARI

Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği  09.09.2023 tarihinde 32304 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştı. Bu yönetmeliğe Millî Eğitim Bakanlığının hazırladığı örnek konu soru dağılım tabloları rehber kabul edilerek il/ilçe ve okullarda yapılacak olan ortak sınavlarda kullanılmak üzere konu soru dağılımları ilçe zümre başkanları ve Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından belirlenmiştir.
2023-2024 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 1.DÖNEM ORTAK SINAVLARI KONU SORU DAĞILIM TABLOLARI

 

HAZIRLANAN KONU SORU DAĞILIM TABLOLARI İLE İLGİLİ HUSUSLAR

Bu tablolar okullarda yapılacak ortak sınavlarda hangi kazanımlardan kaç soru sorulacağının belirlenmesi amacıyla hazırlanmıştır.

Konu soru dağılım tabloları Ölçme Değerlendirme Merkezinin koordinesinde il ve ilçe zümre başkanları tarafından hazırlanmıştır. Hazırlanma sürecinde il ve ilçe zümre toplantılarında alınan kararlara dikkat edilerek senaryolar oluşturulmuştur.

Okullarda her dersin zümre kurulları tarafından okulun ve öğrencilerin durumları gözetilerek kendilerine uygun senaryolardan birisi seçilecektir.

Okulda yapılacak ortak sınavın soruları, seçilen senaryoda yer alan kazanımlara uygun olarak hazırlanacaktır.

Senaryolar her sınav için ayrı ayrı değerlendirilerek seçilmelidir (1. sınavda 1. senaryonun seçilmesi diğer sınavlarda 2. veya 3. senaryoların seçilmesine engel değildir).

Okullarda yapılacak ortak sınavlar açık uçlu sorulardan oluşacağı için soruları hazırlayan zümre kurulları sınavın değerlendirilmesi amacıyla o sınava ait dereceli puanlama anahtarı (rubrik) da hazırlayacaktır. Değerlendirme bütünlüğünün sağlanması amacıyla her öğretmen, hazırlanan puanlama anahtarına göre sınav değerlendirmesi yapacaktır.

Konu soru dağılım tablolarında * ile işaretlenen kazanımlar uygulama kazanımlarıdır. Bu kazanımlara sınıf içi yapılacak uygulama sınavlarında yer verilecektir. Uygulama sınavlarında hangi kazanımlardan kaç sorunun sorulacağı ders öğretmeninin sorumluluğundadır.

6. sınıflar Türkçe ve Matematik, 9. sınıflar Türk Dili ve Edebiyatı ile Matematik derslerinden I. Dönem II. yazılı sınavları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacaktır. Bu sınavlara ait konu soru dağılım tabloları ayrıca yayınlanacaktır.

ORTAOKUL DERSLERİ

Türkçe    Matematik
Sosyal Bilgiler    Fen Bilimleri
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi    Arapça
İngilizce  

 

GENEL LİSE DERSLERİ

Almanca   Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi   İngilizce 
Almanca (Hazırlık)   Felsefe   Kimya
Arapça    Fizik   Matematik 
Biyoloji   Fransızca   Tarih
Coğrafya   Fransızca Hazırlık   Türk Dili ve Edebiyatı
Sağlık Bilgisi ve Trafik Kültürü Dersi

 

MESLEK LİSESİ ALANLARI

Kimya Teknolojisi Alanı     İnşaat Teknolojisi Alanı     Hasta ve Yaşlı Hizmetleri Alanı      Gıda Teknolojisi Alanı  
Büro Yönetimi Alanı    Güzellik Hizmetleri Alanı     Halkla İlişkiler Alanı     Moda Tasarım Teknolojileri Alanı 
Adalet Alanı     Ulaştırma Hizmetleri Alanı     Tarım Alanı     Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Alanı 
Uçak Bakım Alanı    Muhasebe ve Finansman Alanı    Metal Teknolojisi Alanı     Harita Tapu Kadastro Alanı
Çocuk Gelişimi Alanı    Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Alanı     Bilişim Teknolojileri Alanı     Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı
Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alanı     Raylı Sistemler Alanı    Aile ve Tüketici Hizmetleri Alanı      Radyo Televizyon Alanı
Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Alanı    Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı    Plastik Teknolojisi Alanı     Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı
Laboratuvar Hizmetleri Alanı    Sağlık Hizmetleri Alanı    Pazarlama ve Perakende Alanı     Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı
Makine ve Tasarım Teknolojisi Alanı    El Sanatları Teknolojisi Alanı      

 

 

İMAM HATİP LİSELERİ MESLEK DERSLERİ

Temel Dini Bilgiler    Hadis     Mesleki Arapça  
Siyer    Akaid    Dinler Tarihi
Fıkıh    Tefsir     İslam Kültür ve Medeniyeti
Kelam    Hitabet    Osmanlı Türkçesi

Gümüşdere Mahallesi 6. Sokak No.7/1 Keçiören / ANKARA - 0312 306 89 20/21/22/23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.